Pytanie, które najczęściej otrzymujemy w zapytaniach mailowych, to pytanie o koszt budowy strony internetowej. Często jest to pytanie bardzo ogólne bo pytający nie podaje więcej szczegółów np. jaka strona, jakie funkcjonalności. Dlatego postaramy się poniżej opisać jak wygląda proces wyceny usługi stworzenia strony internetowej.

Budowa strony internetowej to usługa. Klientom często trudno sobie wyobrazić naszą pracę bo nie widać jej efektów fizycznie jak np. w usługach budowlanych, gdzie zlecając budowę łazienki, po realizacji mamy namacalne efekty. Dlatego postaram się w poniższych opisach stosować porównania do innych usług aby łatwiej zobrazować naszą pracę.

Koszt budowy strony internetowej

Koszt budowy strony internetowej – czas to pieniądz

Na koszt budowy strony internetowej składa się czas potrzebny na jej wykonanie plus kilka mniejszych elementów. Usługi tego typu najlepiej i najbardziej fair wycenić na podstawie roboczogodzin potrzebnych na ich realizację. Dlatego cena każdej strony będzie inna. Jeśli klientowi zależy na tym aby tylko posiadać stronę i projekt zostanie zaakceptowany bez żadnych uwag, będzie miał przygotowane treści oraz zdjęcia co pozwoli ograniczyć ilość czasu pracy do minimum, koszt budowy strony będzie niski. Natomiast jeśli strona będzie rozbudowana, będzie posiadała e-sklep lub panel logowania dla klientów to czas potrzebny na napisanie takiej strony wydłuży się co wpłynie na wzrost ceny budowy strony.

Zdarzają się sytuacje, że klient nie wie jak miałaby wyglądać jego strona i zaczyna brać czynny udział w jej budowie. Wtedy zazwyczaj czas wydłuża się kilkukrotnie, bo klient chce zobaczyć jak będzie wyglądało to w tym miejscu po czym jednak uznaje, że źle i sugeruje zrobienie czegoś innego. Metodą prób i błędów finalnie dochodzimy do konsensusu i klient akceptuje projekt. Niestety czas jaki poświęciliśmy na całą pracę wydłużył się co ma wpływ na koszt budowy strony internetowej a tym samym na kwotę na fakturze za budowę strony www.

Podobnie jest w usługach budowlanych. Gdy klient zleca remont np. łazienki. Jeśli klient chce jedynie położyć płytki oraz zlecić tzw. “biały montaż” to koszt będzie niższy niż wtedy gdy w zakres prac ekipy budowlanej wejdą dodatkowe usługi jak np. przeróbki instalacji elektrycznej i hydraulicznej – koszt wzrośnie bo dodatkowe usługi wpłyną to na czas realizacji.

Koszt budowy strony internetowej

Gotowy szablon czy strona projektowana i pisana od zera?

99% stron internetowych które budujemy są zbudowane o system CMS WordPress. Na rynku jest mnóstwo świetnych szablonów na których można zbudować strony www. W większości klienci wybierają opcję budowy strony w oparciu o taki szablon. Szablony kosztują zazwyczaj ok kilkuset złotych i jest to koszt który należy doliczyć do budowy strony www.

Szablon można porównać do materiału potrzebnego do wykonania remontu. Gdy chcemy zrobić remont łazienki, musimy kupić płytki, sedes, umywalkę itp. Podobnie ze stroną internetową tylko w naszym przypadku materiałem może być szablon strony. Kupując wybrany szablon dostosowujemy go do identyfikacji wizualnej firmy klienta (jak byśmy układali płytki). Gdy klient jest zadowolony z efektu, kończymy pracę i możemy uruchomić nową stronę.

Koszt budowy strony internetowej z gotowego szablonu jest niewielki ponieważ nie pochłania ogromnej ilości czasu. Droższe jest rozwiązanie gdy klient nie chce szablonowej strony tylko chciałby mieć niepowtarzalny indywidualny projekt.

Wtedy proces budowy strony wygląda zupełnie inaczej. Zaczynamy od zebrania informacji:

 • o firmie,
 • głównych celach strony internetowej,
 • guście klienta.

Mając te dane możemy przejść do procesu projektowania strony. Wtedy tworzymy makietę strony w Photoshopie. Gdy klient zaakceptuje projekt zabieramy się za implementację. Strona wtedy zaczyna nabierać wyglądu a ze statycznego projektu w .jpg powstaje interaktywna strona do której dokładamy animacje i inne ruchome elementy. Po zakodowaniu strona przechodzi testy na różnych urządzeniach, uzupełniamy treści i oddajemy gotową stronę internetową.

Jaki koszt? Bardzo różny, zależy od zaawansowania projektu oraz czasu potrzebnego na wykonanie.

Można porównać taką stronę do pracy rzemieślniczej. Jeden z naszych klientów buduje motocykle na specjalne zamówienie. Dlaczego ludzie budują takie motocykle jak w sklepie jest mnóstwo różnych modeli i wzorów? Bo chcą mieć  coś spersonalizowanego. Dlatego idą do mistrza który będzie umiał urzeczywistnić ich marzenia. Wtedy konstruktor nowego motocykla zaczyna od przygotowania projektu nowego motocykla. Gdy klient go zaakceptuje następuje proces budowy. I tu koszt jest zależny od materiałów jakie klient wybrał oraz czasu potrzebnego do realizacji projektu.

Optymalizacja strony pod SEO

Bywają sytuacje, że klient potrzebuje mieć stronę tylko po to aby jego firma istniała dla kontrachentów. Nie zależy mu na pozyskiwaniu nowych klientów bo sytuacja firmy jest stabilna. Wtedy wystarczy zbudować stronę i uruchomić ją pod wskazaną domeną. Co w przypadku, gdy strona jest budowana po to aby pozyskiwać nowych klientów?

Gotową stronę należy zoptymalizować pod pozycjonowanie. Ten koszt nie jest wliczony w koszt budowy strony internetowej. Na optymalizację takiej strony składa się wiele czynników, od hierarchii nagłówków po umieszczenie skryptów we właściwym miejscu w kodzie. Szerzej o optymalizacji stron internetowych można przeczytać tutaj. Po właściwej optymalizacji strony internetowej strona będzie się pozycjonować właściwie.

Wszystkich zainteresowanych budową nowej lub zmianą starej strony internetowej serdecznie zapraszamy do kontaktu. Po poznaniu Państwa oczekiwań przygotujemy bezpłatną wycenę.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: