Zakładając firmę, jednym z pierwszych jej elementów jest strona internetowa. Bez obecności w sieci ograniczamy grono naszych klientów do tych z poleceń naszych znajomych lub zupełnie przypadkowych. Aby prawidłowo zacząć należy pokazać swoją firmę w sieci oraz przedstawić swoje usługi. Wiele osób na początku zastanawia się jak stworzyć stronę internetową. W poniższym wpisie damy klika praktycznych rad na początek.

1. Wybór domeny i hostingu

Pierwszym co powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem budowy strony internetowej jest wybór i zakup właściwej domeny. Domena to nazwa strony internetowej, np. www.nazwatwojejstrony.pl. Właściwy wybór domeny jest bardzo istotny. Domena powinna albo zawierać nazwę naszej firmy albo nazwę wiodącej usługi naszej firmy.
Hosting to przestrzeń na serwerze, który jest stale podłączony do sieci. Na tym “dysku w chmurze” będą przetrzymywane wszystkie pliki naszej strony.
Zarówno domenę jak i hosting można wykupić w firmach takich jak Kei.pl, OVH.pl, Home.pl, Nazwa.pl i innych.
W momencie gdy posiadamy domenę i skierujemy ją na nasz hosting – strona pojawi się w internecie.

2. Projekt logo i określenie kolorów firmowych

Kolejnym etapem jest stworzenie identyfikacji wizualnej firmy. Najlepiej zacząć od projektu logo. Logo powinno być zaprojektowane w wektorach np. w programie Adobe Illustrator. Tworząc logo będziemy mieć bazowe kolory naszej firmy, które później przydadzą się do projektowania strony internetowej oraz innych materiałów marketingowych firmy.

3. Projektowanie strony internetowej

Przed przystąpieniem do kodowania strony warto zrobić jej projekt. Tak zwaną makietę strony można przygotować np. w programie Adobe Photoshop.

Podczas projektowania strony należy pamiętać o responsywności i projektować ją w taki sposób aby strona właściwie “składała” się do wersji mobilnej. Przygotowując przemyślany projekt strony internetowej zaoszczędzimy sporo czasu na zmianach i poprawkach w następnym kroku, czyli kodowaniu. Gdy projekt strony www jest gotowy możemy rozpocząć implementację. Czy wiesz już jak stworzyć stronę internetową?

Jak stworzyć stronę internetową

4. CSM czy może czysty HTML/CSS?

Mając gotowy projekt strony www należy wybrać właściwy “silnik” dla strony. Jeśli zależy nam na panelu zarządzania treścią warto wybrać platformę WordPress. Jeśli wiemy, ze strona nie będzie rozwijana a treści które umieścimy na początku nie będą zbyt często edytowane warto pomyśleć o czystym HTMLu z CSSem. Strona zbudowana w oparciu o CMS WordPress jest świetnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, żeby nie używać zbyt wielu wtyczek oraz solidnie zastanowić się nad wyborem szablonu. Na rynku jest mnóstwo darmowych jak i płatnych szablonów, nie mniej jednak wiele z nich jest bardzo trudna w edycji oraz posiada tony zbędnego kodu. Taką “zapchaną” stronę później będzie bardzo trudno zoptymalizować pod SEO.

Strona bez panelu administracyjnego może być bardzo lekka w kodzie jednak trudna w późniejszym dodawaniu kolejnych treści. Dlatego warto przemyśleć temat i wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.

5. Uruchomienie strony

Mam nadzieję, że już wiesz jak stworzyć stronę internetową. Kupiliśmy domenę i hosting, stworzyliśmy logo, zaprojektowaliśmy i zaimplementowaliśmy stronę czas pokazać ją światu. Po uruchomieniu strony warto zainstalować statystyki odwiedzin strony np. Google Analitics aby wiedzieć ile osób trafia do nas.

Jak stworzyć stronę internetową – podsumowanie

Tworząc stronę internetową musimy wybrać właściwą domenę i hosting, przygotować logo oraz zdecydować jakie rozwiązanie będzie dla nas optymalne. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Chętnie dopowiemy an wszelkie pytania i pomożemy wybrać właściwe rozwiązanie.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: