W trakcie zakładania witryny www jedną z najważniejszych czynności jest wybór odpowiedniej nazwy. W końcu to właśnie ona ma niewątpliwy wpływ na zainteresowanie ze strony użytkowników, a także na charakter tworzonej przez Ciebie marki. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie domeny internetowej, by przyniosła Ci oczekiwane korzyści.

5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając domenę

Zauważ, że w Internecie dostępnych jest wiele firm, oferujących domeny internetowe. Jednak nie każda z nich będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, dzięki którym wybierzesz najlepszą ofertę.

Sprawdzona firma

Bardzo ważne jest to, żebyś wybrał firmę, która nie tylko zaoferuje Ci korzystne warunki, ale też wzbudzi Twoje zaufanie. Dzięki temu zyskasz pewność, że Wasza współpraca będzie owocna. Poza tym istotne jest to, by dana firma zapewniała szybką pomoc w razie jakichś problemów. W końcu prowadząc sprzedaż internetową, nie możesz sobie pozwolić na chwilowe przerwy w dostępie do strony. Dlatego dobrym wyborem jest domenomania — domeny internetowe, gdzie zyskasz nie tylko pomoc techniczną, ale też ciekawą nazwę dla Twojej witryny.

Cena

Bez wątpienia kolejną istotną kwestią jest cena domeny, więc koniecznie weź ją pod uwagę. Zauważ, iż ostateczne koszty mogą być związane, chociażby z popularnością danej branży. Droższe będą także domeny, gdy będziesz chciał je od kogoś odkupić. Poza tym zwróć uwagę na to, czy opłata za nazwę jest jednorazowa, czy może wymaga comiesięcznej wpłaty.

Przedłużenie domeny

Kolejną istotną kwestią jest to, czy będziesz mógł przedłużyć ważność swojej domeny. Umowy zazwyczaj są zawierane na rok, 2 lata bądź maksymalnie 5 lat. Jednak po tym czasie możesz nadal prowadzić swoją stronę internetową, więc z pewnością nie zechcesz wtedy zmieniać jej adresu. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, żebyś sprawdził możliwość przedłużenia ważności Twojej domeny, a także koszty, jakie się z tym wiążą. W niektórych przypadkach są one na tyle wysokie, że chwilowe niedopatrzenie może się bardzo nie opłacać i wiązać ze sporymi kosztami.

Przydatność dla SEO

Pamiętaj o tym, że bardzo często to właśnie domena służy do pozycjonowania Twojej strony. Dlatego koniecznie sprawdź jej przydatność dla tego celu. Szczególnie z tego powodu, iż możesz nie być pierwszym użytkownikiem, który będzie korzystał z tej nazwy. Zatem przed zakupem przekonaj się, jaki jest wiek domeny — wykorzystaj do tego bezpłatne narzędzia dostępne w Internecie.

Rodzaj domeny

Zastanawiasz się jeszcze, na co zwrócić uwagę przy zakupie domeny internetowej? Istotny jest też jej odpowiedni rodzaj. Do wyboru masz np. wersje narodowe, które są zakończone popularnymi skrótami typu .pl, .de, .it itp. Bez wątpienia takie nazwy cieszą się największym powodzeniem. Poza tym do Twojej dyspozycji są też domeny regionalne — dostosowane szczególnie do działalności lokalnych, a także zakończenia funkcjonalne typu .org, .com, .net oraz .gov.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: