Cechy dobrej strony internetowej w 2022

Spis treści:

 1. Core Web Vitals – czynnik rankingowy Google 2021
 2. Kluczowe wskaźniki internetowe
 3. Optymalizacja prędkości strony internetowej omegalex.pl
 4. Customowy szablon = lepszy wynik Core Web Vitals
 5. Wyniki Google PageSpeed Insights
 6. Popraw prędkość ładowania Twojej strony www
 7. FAQ

W czerwcu 2021 Google zmienił algorytm i kluczowym elementem przy pozycjonowaniu stron będzie prędkość ładowania strony oraz Core Web Vitals – podstawowe wskaźniki internetowe. Przeprowadziliśmy skuteczną optymalizację prędkości strony internetowej omegalex.eu, którą opiszemy poniżej, ale zanim, czym jest owe Core Web Vitals?

Core Web Vitals – czynnik rankingowy Google 2021

Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy Google, czyli zestaw wskaźników związanych z szybkością, responsywnością i stabilnością wizualną, które od 2021 będą brane pod uwagę równolegle do mobile friendly, posiadania SSL’a czy brak uciążliwych reklam (np. pełnoekranowych pop-upów bez możliwości wyłączenia). Czynniki wskazane przez Google są istotne nie tylko w kontekście pozycjonowania, ale również w ujęciu użyteczności serwisów www. Realizując zarówno audyt SEO jak i audyt UX są to elementy, które mają wpływ na ocenę serwisu.

Kluczowe wskaźniki internetowe

Poniżej znajdziesz najważniejsze informację nt. wskaźników, które wchodzą w skład Core Web Vitals.
Kluczowe wskaźniki internetowe

LCP – Largest Contentful Paint

LCP mierzy wydajność ładowania strony. Jest to czas potrzebny do załadowania głównego, największego elementu witryny. Może to być: grafika, video lub tekst. LCP powinno załadować się w przeciągu 2,5 sekundy od pierwszego wczytywania strony.

FID – First Input Delay

FID to czas umożliwiający interakcję z witryną. Jest to czas pomiędzy rozpoczęciem ładowania, a możliwością odpowiedzi przeglądarki na interakcję jak np. kliknięcie przycisku CTA. Wskaźnik ten powinien oscylować poniżej 100 milisekund.

CLS – Cumulative Layout Shift

CLS jest wskaźnikiem mierzący stabilność wizualną związaną z nieoczekiwaniem przesunięciem strony (np. poprzez pojawienie się dodatkowego elementu w postaci reklamy czy doładowanego elementu). Wszelkie niepożądane przesunięcia to takie, które nie powstały w wyniku akcji podjętej przez użytkownika.

Optymalizacja prędkości strony internetowej omegalex.pl

OmegaLex to kancelaria prawna z Wrocławia. Kilka lat temu zbudowaliśmy ich stronę na WordPressie + gotowym Szablonie premium. Plusem użycia gotowych szablonów, jest szybki czas realizacji strony co wpływa na niższy koszt jej budowy. Minusem tego rozwiązania jest prędkość ładowania strony www, ponieważ najczęściej owe szablony premium są zaprojektowane do wszelkich rodzajów stron, sklepów i portali. Przez to zawierają tonę zbędnego kodu, który chcąc nie chcąc ładuje się podczas wczytywania strony, choć w cale nie jest używany.
WordPress umożliwia używania wtyczek do optymalizacji prędkości ładowania strony internetowej, ale z doświadczenia wiemy, że przy gotowych szablonach szanse na osiągnięcie wysokiego wyniku są małe. Co zatem zrobiliśmy ze stroną omegalex.eu aby osiągnąć lepszy wynik? Zmieniliśmy szablon na napisany indywidualnie pod tą stronę.

Customowy szablon = lepszy wynik Core Web Vitals

Po zmianie szablonu (zaprojektowany niemal identycznie jak poprzedni, więc nie ingerowaliśmy w zmianę wyglądu strony “na zewnątrz”) prędkość strony wystrzeliła i spełniliśmy mnóstwo dodatkowych wymagań Google Core Web Vitals, na której w poprzedniej wersji nie było szans. Napisanie dedykowanego szablonu pozwala znacznie odchudzić kod strony oraz serwować tylko ten, który faktycznie używamy.

Wyniki Google PageSpeed Insights

Prędkość ładowania strony internetowej oraz jej Core Web Vitals można sprawdzać na stronie Google PageSpeed Insights.

Przed optymalizacją strona omegalex.eu miała wyniki:
Wyniki Google PageSpeed Insights

 • Na komórki: 31/100
 • Na komputery: 70/100

Wyniki Google PageSpeed Insights

Po optymalizacji:

 • Na komórki: 82/100
 • Na komputery: 95/100

Poprawa jest olbrzymia i zostało nam tylko czekać na poprawę pozycji strony na wiele pozycjonowanych fraz.

Popraw prędkość ładowania Twojej strony www

Oferujemy darmowy audyt i wycenę  stron internetowych pod kontem optymalizacji ich prędkości ładowania. Potrzebujesz pomocy ze swoją stroną. zapraszamy do kontaktu.

FAQ’s

Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy Google, czyli zestaw wskaźników związanych z szybkością, responsywnością i stabilnością wizualną, które od 2021 będą brane pod uwagę równolegle do mobile friendly, posiadania SSL’a czy brak uciążliwych reklam.

WordPress umożliwia używania wtyczek do optymalizacji prędkości ładowania strony internetowej, ale z doświadczenia wiemy, że przy gotowych szablonach szanse na osiągnięcie wysokiego wyniku są małe. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest napisanie dedykowanego szablonu dla taiej strony www.

Cena zależy od ilości pracy potrzebne na wykonanie optymalizacji, dlatego jest wyceniana indywidualnie. Widełki są tu dość szerokie. Zapraszamy do darmowej wyceny.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: