Projektowanie stron internetowych to dziedzina, która ciągle się rozwija i ewoluuje. W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy wiele trendów, które zmieniały sposób, w jaki tworzymy strony internetowe. W 2023 roku możemy spodziewać się dalszych zmian i nowych trendów, które wpłyną na sposób projektowania stron internetowych.

Minimalizm i prostota

Minimalizm i prostota to jeden z głównych trendów, który będzie dalej rozwijany w 2023 roku w projektowaniu stron internetowych. Taki design jest związany z koncepcją “mniej znaczy więcej”. Strony internetowe, które są przeładowane informacjami i elementami graficznymi, mogą wywołać u użytkownika uczucie przesytu i nieporządku, co z kolei wpływa na jego doświadczenie związane z korzystaniem z witryny.

Minimalistyczny design charakteryzuje się niewielką ilością elementów i prostym układem, który pomaga użytkownikowi skupić się na najważniejszych informacjach. Strony internetowe z minimalistycznym designem są zwykle łatwiejsze w nawigacji i bardziej przejrzyste dla użytkowników.

Minimalistyczny design obejmuje nie tylko prostotę i minimalistyczny układ elementów, ale również wykorzystanie spójnej kolorystyki oraz typografii, która zapewnia klarowność i czytelność. Projektanci będą nadal dążyć do minimalizmu w projektowaniu stron internetowych, ponieważ ten trend przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli witryn internetowych, którzy chcą, aby ich strona była łatwa do korzystania i atrakcyjna wizualnie.

Ręcznie pisane czcionki

Drugim trendem, który będzie rozwijany w projektowaniu stron internetowych w 2023 roku, są ręcznie pisane czcionki. Czcionki te zyskują coraz większą popularność w projektowaniu stron internetowych, ponieważ pozwalają na dodanie osobistego charakteru i wyróżnienie się na tle innych witryn.

Ręcznie pisane czcionki są unikalne i odzwierciedlają indywidualny styl projektanta. Są one często stosowane w projektach, które wymagają dodania elementu ludzkiej natury, takich jak portfolio, strony internetowe artystów, muzyków lub fotografów. Ręcznie pisane czcionki są również wykorzystywane w projektach, które mają za zadanie zwrócenie uwagi na jakieś szczególne aspekty witryny, takie jak nagłówki, tytuły lub menu.

Korzystanie z ręcznie pisanych czcionek daje projektantom większą swobodę tworzenia własnego stylu i unikalnego wizerunku marki lub witryny internetowej. Dzięki takim czcionkom projektanci mogą wykorzystać swoją kreatywność, aby zaoferować użytkownikom stron internetowych niepowtarzalne doświadczenie. W 2023 roku możemy oczekiwać, że ręcznie pisane czcionki będą dalej rozwijane i wykorzystywane w projektowaniu stron internetowych, zwłaszcza w projektach wymagających indywidualnego podejścia do kreowania wizerunku marki lub tworzenia wrażenia związanych z interakcją z witryną.

Interaktywność

Trzecim trendem w projektowaniu stron internetowych w 2023 roku będzie wykorzystanie wizualnej rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR). AR to technologia, która umożliwia wzbogacanie rzeczywistego świata o elementy wirtualne, co pozwala na tworzenie interaktywnych i niezwykle atrakcyjnych witryn internetowych.

Zastosowanie AR w projektowaniu stron internetowych pozwala na tworzenie wirtualnych elementów, które mogą być widziane przez użytkownika w rzeczywistym świecie. Przykładem może być zastosowanie AR w witrynach internetowych sklepów online, gdzie klienci mogą zobaczyć, jak dany produkt wygląda na nich przed dokonaniem zakupu. AR może również być wykorzystywane do tworzenia interaktywnych wycieczek po muzeach, które pozwalają na zanurzenie się w historii i kulturze.

Wykorzystanie AR w projektowaniu stron internetowych nie tylko zwiększa zaangażowanie użytkowników, ale również pozwala na wykreowanie bardziej osobistego doświadczenia związanego z korzystaniem z witryny. Ponadto, AR może być wykorzystywane jako narzędzie marketingowe, które przyciąga uwagę użytkowników i pozwala na wyróżnienie się na tle innych witryn.

W 2023 roku możemy spodziewać się, że wykorzystanie wizualnej rzeczywistości rozszerzonej będzie nadal rozwijane w projektowaniu stron internetowych. AR pozwala na tworzenie bardziej atrakcyjnych, interaktywnych i angażujących witryn internetowych, które zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników.

Ciemny motyw

Czwartym trendem, który będzie rozwijany w projektowaniu stron internetowych w 2023 roku, jest tzw. ciemny motyw (ang. dark mode). Ciemny motyw to projektowanie witryn internetowych w sposób, który pozwala na zmniejszenie emisji światła przez ekran. Witryny internetowe z ciemnym motywem mają czarny lub ciemny tło, a tekst i inne elementy są jasne lub kontrastowe.

Ciemny motyw ma wiele korzyści. Po pierwsze, zmniejsza emisję światła z ekranu, co jest szczególnie ważne dla osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem, zwłaszcza wieczorem. Po drugie, ciemny motyw poprawia kontrast tekstu i innych elementów na stronie, co ułatwia czytanie i oglądanie materiałów. Po trzecie, ciemny motyw może poprawić wydajność baterii urządzenia mobilnego, ponieważ wykorzystuje mniej energii niż jasne tła.

Ciemny motyw zyskuje na popularności, ponieważ jest bardziej przyjazny dla użytkowników i pomaga wyróżnić się na tle innych witryn internetowych. Większość dużych witryn internetowych już wprowadziła ciemny motyw lub umożliwia użytkownikom wybór między jasnym i ciemnym tłem.

W 2023 roku ciemny motyw będzie nadal popularny w projektowaniu stron internetowych. Witryny internetowe będą projektowane w sposób, który pozwoli na wygodne i estetyczne korzystanie z nich przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji światła z ekranu. Ciemny motyw to trend, który zyskuje na popularności i wprowadza się na wiele witryn internetowych, ponieważ oferuje wiele korzyści dla użytkowników.

Użycie sztucznej inteligencji

Piątym trendem w projektowaniu stron internetowych w 2023 roku będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w procesie projektowania i tworzenia witryn internetowych. Szczególnie interesujące będą zastosowania AI w dziedzinie personalizacji doświadczeń użytkowników na stronie internetowej.

AI pozwala na analizowanie danych o użytkownikach, takich jak preferencje, nawyki i zachowania, co pozwala na dostosowywanie treści i interfejsu strony internetowej do ich potrzeb. Dzięki temu strony internetowe będą w stanie dostarczać spersonalizowane treści i sugestie użytkownikom, co zwiększy ich zadowolenie z korzystania z witryny.

Ponadto, AI może pomóc w automatyzacji niektórych procesów związanych z projektowaniem stron internetowych. Na przykład, AI może pomóc w tworzeniu układów stron internetowych, automatycznie dostosowując ich rozmiar i proporcje do różnych urządzeń i ekranów.

Wykorzystanie AI w projektowaniu stron internetowych pozwoli na wydajniejsze i bardziej personalizowane doświadczenia użytkowników, co przyczyni się do poprawy ich zadowolenia z witryny. AI będzie również służyć do automatyzacji niektórych procesów projektowych, co pozwoli na oszczędność czasu i kosztów w procesie projektowania.

W 2023 roku wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu stron internetowych będzie kontynuowane i rozwijane. AI pozwoli na dostarczanie spersonalizowanych doświadczeń użytkownikom i automatyzację niektórych procesów projektowych, co pozwoli projektantom na bardziej efektywne wykorzystanie swojego czasu i zasobów.

Podsumowanie

Projektowanie stron internetowych to dziedzina, która ciągle się rozwija i zmienia. W 2023 roku możemy spodziewać się, że będą dalej rozwijane trendy, takie jak minimalistyczny design, ręcznie pisane czcionki, interaktywność, personalizacja i użycie sztucznej inteligencji. Projektanci będą starali się tworzyć strony internetowe, które są łatwe w obsłudze, atrakcyjne wizualnie i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Potrzebujesz stworzyć nową stronę www? Zróbmy to razem!

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: