Projektowanie stron internetowych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami to ważny aspekt tworzenia stron internetowych, który często jest pomijany. Wprowadzenie dostępności na stronie internetowej nie tylko poprawia jej użyteczność, ale również umożliwia korzystanie z niej osobom z różnymi niepełnosprawnościami. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak projektować strony internetowe, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Użyj kontrastowych kolorów

Dla osób z wadami wzroku ważne jest, aby kontrast między tekstem a tłem był wystarczająco duży. W przypadku osób z daltonizmem, kolorowe elementy powinny być dobrze odseparowane i kontrastować z tłem. Używaj kolorów, które są łatwe do odczytania i unikaj zbyt jasnych lub zbyt ciemnych kolorów.

Zadbaj o przejrzysty układ strony

Dobrze zaprojektowany układ strony ułatwi poruszanie się po niej osobom z niepełnosprawnościami. Strona powinna mieć jednoznaczny układ, a jej elementy powinny być łatwo dostępne i czytelne. Dla osób z wadami wzroku ważne jest, aby elementy na stronie były odpowiednio odseparowane i wyróżnione.

Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych

Osoby z niepełnosprawnościami często korzystają z urządzeń mobilnych. Strona powinna być dostosowana do różnych rozmiarów ekranów, aby użytkownik mógł swobodnie przeglądać stronę i korzystać z jej funkcjonalności.

Użyj alternatywnych opisów obrazków

Dla osób niewidomych opis obrazków jest kluczowy. Obrazy na stronie powinny być opisane w sposób, który pozwoli osobom niewidomym na zrozumienie ich zawartości. Dzięki temu osoba niewidoma będzie w stanie zrozumieć, co znajduje się na stronie, a nie tylko widzieć puste pola.

Zadbaj o możliwość korzystania z klawiatury

Niektóre osoby nie mogą korzystać z myszy lub touchpada. Strona powinna umożliwiać korzystanie z klawiatury, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły łatwo poruszać się po stronie.

Użyj prostych i jasnych tekstów

Tekst na stronie powinien być prosty, zrozumiały i jasny. Unikaj skomplikowanych słów i wyrażeń, które mogą utrudnić zrozumienie treści strony. Ważne jest również, aby tekst był odpowiednio sformatowany i czytelny. Tekst powinien mieć odpowiednią wielkość i odstępy między liniami, aby był łatwy do odczytania dla osób z różnymi wadami wzroku.

Zastosuj przejrzystą nawigację

Przejrzysta i łatwa w użyciu nawigacja na stronie to kluczowa kwestia dla osób z niepełnosprawnościami. Nawigacja powinna być łatwa do zrozumienia i intuicyjna w użyciu. Unikaj skomplikowanych menu i hierarchii, które mogą wprowadzać zamieszanie i utrudniać korzystanie z witryny.

Umożliwiaj dostęp do treści alternatywnych

Strona powinna umożliwiać dostęp do treści alternatywnych dla osób z niepełnosprawnościami. Na przykład, osoby z niedosłuchem powinny mieć dostęp do wersji transkrypcji audio lub napisów. Dla osób niewidomych warto udostępnić wersję audio lub Braille’a.

Testuj stronę

Ostatecznie, aby upewnić się, że strona jest łatwa w użyciu dla osób z niepełnosprawnościami, warto przetestować ją. W czasie testowania warto skupić się na łatwości nawigacji, jasności tekstu, dostępności obrazków, możliwości korzystania z klawiatury i dostępności do treści alternatywnych. Testowanie pozwoli na znalezienie błędów i niedociągnięć i na ich usunięcie przed uruchomieniem strony.

Projektowanie stron internetowych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami to kwestia ważna i potrzebna. Dostępność stron internetowych to ważny aspekt, który powinien być brany pod uwagę podczas projektowania każdej strony. Przedstawione wskazówki pozwolą na stworzenie stron internetowych, które są łatwe w użyciu dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich niepełnosprawności.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: