Tworząc stronę internetową lub korzystając z oprogramowania online, istnieje wiele kwestii, które warto uwzględnić w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed atakami i cyberzagrożeniami. Oto kilka ogólnych zasad dotyczących ochrony strony internetowej:

 1. Regularne aktualizacje: Upewnij się, że wszystkie komponenty Twojej strony, w tym system zarządzania treścią (CMS), wtyczki, motywy i serwer, są regularnie aktualizowane do najnowszych wersji. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa.
 2. Silne hasła: Używaj silnych, unikalnych haseł dla dostępu do panelu administracyjnego i konta hostingowego. Warto również zachęcać użytkowników do tworzenia mocnych haseł.
 3. Firewall: Skonfiguruj firewall, który filtruje ruch sieciowy i blokuje niechciane lub potencjalnie szkodliwe żądania.
 4. Ochrona przed atakami DDoS: Rozważ użycie usługi lub rozwiązań ochrony przed atakami typu DDoS, aby zabezpieczyć swoją stronę przed przeciążeniem serwera.
 5. Regularne kopie zapasowe: Wykonuj regularne kopie zapasowe danych strony internetowej i bazy danych. Upewnij się, że kopie te są przechowywane w bezpiecznym miejscu i można je przywrócić w razie potrzeby.
 6. Weryfikacja plików użytkowników: Jeśli na Twojej stronie istnieje możliwość przesyłania plików przez użytkowników, upewnij się, że pliki te są odpowiednio weryfikowane i zabezpieczone przed potencjalnymi zagrożeniami.
 7. Szyfrowanie SSL: Skonfiguruj certyfikat SSL, aby zapewnić bezpieczne połączenie między użytkownikiem a serwerem, co pomaga w ochronie danych przesyłanych przez stronę.
 8. Monitorowanie bezpieczeństwa: Używaj narzędzi monitorujących, które pomagają w wykrywaniu nieautoryzowanych prób dostępu lub innych potencjalnych zagrożeń.
 9. Aktualizacja wtyczek i motywów: Jeśli korzystasz z platformy CMS, regularnie aktualizuj wszystkie używane wtyczki i motywy. Wybieraj tylko te, które są rozwijane i utrzymywane.
 10. Szkolenie personelu: Jeśli masz zespół pracujący nad stroną, przekształcenie pracowników w świadomych użytkowników w zakresie bezpieczeństwa internetowego może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo internetowe to proces ciągły, a zagrożenia mogą się zmieniać. Dlatego ważne jest, aby być świadomym aktualnych trendów w cyberzagrożeniach i dostosowywać strategie ochronne w miarę potrzeb.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: