WordPress napędza dziś dziesiątki, jeśli nie setki milionów stron internetowych. Nie zgadlibyście jak wiele profesjonalnych witryn ma pod spodem WordPressa, który własnie doczekał się nowiutkiego wydania z numerkiem 5.0.

Nowy edytor Gutenberg w WordPress 5.0

Nowy edytor o nazwie Gutenberg (wymowne) oparty jest o system bloków. Każdy z nich – zawierający tekst, obraz, plik audio czy wideo, galerię, listę, cytat czy inne media – może być dowolnie usytuowany względem pozostałych. To wszystko odbywa się oczywiście bez napisania choć linijki kodu.

Każdy ze wspomnianych bloków posiada własne menu kontekstowe z ustawieniami. Znajdziemy tam opcje formatowania, zmiany rozmiaru i kolorów czy tła oraz innych cech bloku. Wszystkiemu towarzyszy przejrzysty interfejs graficzny, w którym nie sposób się pogubić. Poza wpisami i stronami, nowości dotyczą także widgetów, z których tak wiele osób regularnie korzysta. Cieszy mnie możliwość łatwej obsługi embeddowania, czyli zagnieżdżania treści z innych mediów, jak Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, czy Spotify i inne. One również dodawane będą w formie bloków. Co istotne, prawdopodobnie wszystkie z bloków (każdego rodzaju) można dodawać, jako szablony, których będziemy wielokrotnie używać. Po nadaniu nazwy takiemu blokowi będzie on zapisany na później, a my będziemy mogli sięgnąć po niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – bez każdorazowego tworzenia i formatowania.

Usprawniony został także tryb pełnoekranowy, który pozwala skupić się na treści – z pola widzenia zniknie wtedy cały panel administracyjny WordPressa i inne rozpraszacze. Dzięki temu zyskamy też dodatkową przestrzeń do pracy. Wszystkie przyciski i skróty schowane zostaną w niewielkim rozwijanym menu.

Warto nadmienić, że żadne z istniejących na blogu treści nie zostaną w żaden sposób zmienione po aktualizacji WordPressa do wersji 5.0. Nie oznacza to, jakoby nie było możliwe przystosowanie ich do nowych standardów – cała treść może zostać uwzględniona, jako jeden duży blok (tak dzieje się automatycznie), ale dostępna jest opcja konwersji do bloków.

Na koniec kilka informacji dla osób niezainteresowanych nowinkami. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by w WordPressie 5.0 móc używać starego edytora. Nowa wersja WordPressa powstawała naprawdę długo, więc sporo najważniejszych wtyczek (WPForms i Yoast SEO) są kompatybilne z  najnowszym wydaniem, ale przed wykonaniem aktualizacji należy upewnić się, że żadna z używanych nie będzie powodowała poważniejszych kłopotów.

Źródło: Antyweb.pl

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: