Nowa wersja WordPressa powstawała naprawdę długo, więc sporo najważniejszych wtyczek jest kompatybilnych z  najnowszym wydaniem, ale przed wykonaniem aktualizacji należy upewnić się, że żadna z używanych nie będzie powodowała poważniejszych kłopotów. WordPress napędza dziś dziesiątki, jeśli nie setki milionów stron internetowych.

W wielu przypadkach okazuje się, że po aktualizacji silnika strony coś przestaje działać lub zmienia swój wygląd. Czasem wystarczy przywrócić backup strony aby cofnąć zmiany ale to rozwiązanie doraźne. Warto mieć na uwadze, że nieaktualizowane skrypty w sieci są bardziej narażone na ataki hackerskie i inne infekcje. Dlatego warto dostosować swoją stronę do zmian i zaktualizować WordPress do najnowszej wersji.

Nasza firma zajmuje się tego typu aktualizacjami oraz naprawą zepsutych stron. Zapraszamy do kontaktu, postaramy się pomóc.

Aktualizacja WordPressa do wersji 5.0 miała miejsce w grudniu 2018 roku.

Jak aktualizować?

Zacznijmy od zaktualizowania wszystkich wtyczek do ich najnowszych wersji. Dopiero na samym końcu aktualizujemy WordPressa do wersji 5.0. Sprawdzamy, jak wygląda strona i czy nic się nie „rozjechało”. Jeśli są jakieś problemy, to wyłączamy po kolei wtyczki, żeby znaleźć tą, która stwarza problemy.

Kiedy już jest za późno

Zrobiona aktualizacja, a strona leży. Co teraz? Przede wszystkim warto zachować spokój. Jeśli strona całkowicie padła i nie masz kopii, a panel administratora nie działa, to w pierwszej kolejności spróbuj zrobić „downgrade”, czyli wgrać poprzez FTP pliki z WordPress 4.9.8. Jeśli to nie pomoże, to zwróć się do swojego dostawcy hostingu. Praktycznie każda, szanująca się firma robi regularne backupy, więc najpewniej Twoja strona leży bezpiecznie skopiowana na jakimś cieplutkim serwerze. Wystarczy przywrócić kopię, chociażby z nocy (backupy są robione najczęściej w nocy) z piątego na szósty grudnia. Jeśli natomiast masz dostęp do panelu, ale strona „od frontu” ma problemy, to warto tutaj też spróbować zrobić downgrade. Jeśli to nie pomoże, to opcja z backupem jest najlepsza.

Pomoc specjalisty

Gdy próba aktualizacji się nie powiodło i przywróciłeś backup, lepiej zaoszczędzić nerwów i swojego czasu i zlecić aktualizację specjalistom. Skontaktuj się z nami a przedstawimy Ci właściwe rozwiązania. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Możesz też przedzwonić na +48 602 174 927 lub napisać na biuro@designsolutions.pl.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: