Według Salesforce Shopping Index w I kwartale tego roku nastąpił 20 proc. wzrost sprzedaży internetowej. E-sklepy odwiedziło w tym czasie o 40 proc. unikalnych klientów więcej, niż miało to miejsce rok temu. Rozwojowi e-commerce towarzyszy załamanie handlu tradycyjnego. W tym obszarze analitycy identyfikują 6 poważnych problemów, które pojawiły się w wyniku pandemii.

Jak COVID-19 wpłynął na handel na świecie?

W związku z pandemią rządy wielu państw podjęły decyzje o wprowadzeniu ograniczeń w handlu towarami niebędącymi produktami pierwszej potrzeby. Wiele sklepów stacjonarnych pozostaje zamkniętych od ponad miesiąca lub działa w ograniczonym stopniu. Przymusowa kwarantanna i zaordynowany „dystans społeczny” spowodowały, że sklepy, które pozostały otwarte, odwiedza mniej klientów, bo albo przenieśli oni zakupy do Internetu, albo ograniczyli do niezbędnego minimum częstotliwość wizyt w sklepach. Jakie są skutki gospodarcze tych zjawisk?

Są już dane pozyskane bezpośrednio od podmiotów zajmujących się sprzedażą detaliczną i e-commerce. Część z informacji pochodzi od członków National Retail Federation (NRF), największego na świecie stowarzyszenia zrzeszającego podmioty handlu detalicznego, a część wprost z systemów Salesforce obsługujących procesy sprzedaży, marketingu i obsługi klientów ponad 150 tys. firm. Co mówią dane? 87 proc. firm zajmujących się sprzedażą detaliczną potwierdza, że pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na ich działalność, co przejawia się tym, że:

– 94 proc. sprzedawców detalicznych już doświadcza lub spodziewa się gwałtownego spadku ruchu w swoich sklepach,
– 88 proc. obawia się, że ich dostawcy będą mieli ograniczone możliwości zarówno produkcyjne, jak i w zakresie terminowych dostaw,
– 81 proc. albo zmuszonych było zredukować liczbę etatów, albo też już dziś spodziewa się braków kadrowych, gdy kwarantanna społeczna się skończy,
– 77 proc. twierdzi, że w handlu nadejdą opóźnienia w logistyce,
– Ponad połowa (53 proc.) działających sklepów tradycyjnych redukuje czas pracy,
– 49 proc. spodziewa się niedoboru towarów w magazynach,
– 35 proc. sprzedawców detalicznych nadal płaci pracownikom wynagrodzenia za pełne godziny pracy, pomimo przymusowego zamknięcia sklepów.

Rozwój bądź uruchomienie kanałów e-commerce jest dla detalistów szansą na wyjście obronną ręką z kryzysu lub przynajmniej zminimalizowanie jego skutków. Według Salesforce Shopping Index – wskaźnika aktualizowanego na bieżąco w oparciu o dane z systemu Salesforce Commerce Cloud i zachowania milionów konsumentów z całego świata, w pierwszym kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. nastąpiły bezprecedensowe zmiany w handlu internetowym, a przecież pandemia w Ameryce i Europie rozwinęła się dopiero w marcu. Oto, co zarejestrowały systemy transakcyjne:
– 20 proc. wzrost obrotów w sektorze e-commerce (w porównaniu do 12 proc. wzrostu w I kwartale 2019 r.) – taki skok jest wyższy od tych, jakie notuje się w najlepszych dla handlu okresach świątecznych,
– średnio 15 proc. większy ruch na stronach internetowych e-sklepów,
– 40 proc. wzrost liczby nowych klientów, tzn. tych osób, które po raz pierwszy odwiedziły stronę internetową sklepu i zrobiły zakupy,
– średnio 5 proc. wzrost wydatków na jednego kupującego – to także znacznie powyżej wzrostów w okresach świątecznych.

Sklep internetowy na WordPressie

W polskim e-commerce także duże wzrosty

Podobnie jak w innych krajach, w Polsce w czasie pandemii handel detaliczny został w dużej mierze sparaliżowany i wielu klientów poszukuje możliwości zaopatrywania się przez Internet. Od początku ogłoszenia stanu epidemicznego nie tylko znacznie wzrosła ilość zamówień realizowanych w kanałach e-commerce, ale też pojawiło się w sieci wiele nowych sklepów. Według raportu agencji badawczej Mobile Institute „e-Commerce w czasie kryzysu 2020”, który powstał na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej, w czasie kwarantanny 38 proc. badanych zrobiło zakupy w sieci; 55 proc. klientów kupowało środki czystości, a 48 proc. żywność. Kupowano również odzież i obuwie oraz produkty z kategorii zdrowie, a także artykuły dla zwierząt. Wg danych Polskiego Systemu Płatności, który jest operatorem BLIK, w marcu aż o 270 proc. wzrosła sprzedaż w sklepach ze sprzętem elektronicznym, duże zyski odnotowały też usługi streamingowe.

Wzrost sprzedaży online potwierdzają komunikaty prasowe opublikowane przez firmy, według których udział e-commerce w sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku jest tak wysoki, jak nigdy dotąd. Vistula Retail Group przyznaje, że jej przychody ze sprzedaży w kanale internetowym w I kwartale 2019 r. stanowiły 15,5 proc. ogółu przychodów, natomiast w I kwartale 2020 r. będzie to już 24 proc. Komputronik odnotowuje kilkudziesięcioprocentowy wzrost odwiedzin w swoim sklepie internetowym, a w Grupie CCC sprzedaż online, która w marcu 2019 r. stanowiła 25 proc. ogółu sprzedaży, w marcu 2020 r. wzrosła do 45 proc.

Na fali popularności e-commerce rośnie też liczba nowych sklepów. Raport przygotowany przez serwis Wiadomości Handlowe, który przeanalizował dane z platformy Shoper pokazuje, że zainteresowanie otwarciem sklepu online, zwiększyło się prawie o połowę, w odniesieniu do roku poprzedniego. Dane za okres od 1 stycznia do 15 marca 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego pokazują, że liczba sklepów oferujących książki i multimedia zwiększyła się o 23 proc., artykuły spożywcze – o 18 proc., upominki i akcesoria – o 17 proc. Na kolejnych miejscach plasują się kategorie: zdrowie i uroda oraz dom i ogród (po 16 proc.). Natomiast sklepów jubilerskich i z odzieżą otwarto o 15 proc. mniej.

Czy wzrosty w e-commerce utrzymają swoją dynamikę? Trudno przewidzieć, ponieważ obecnie sytuacja na rynku jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Czas pokaże.

Czy sklep internetowy to dobra inwestycja?

Powyższe dane mówią same za siebie. Czy jednak otwarcie sklepu internetowego gwarantuje zysk? Oczywiście nie można generalizować – bardzo ważna jest jakość. Dlatego emocje warto odłożyć na bok, a zająć się raczej realną kalkulacją możliwych zysków i strat. Trzeba mieć biznes plan, w którym zajmiemy się nie tylko kwestiami dotyczącymi stopniowego zapewnienia sobie płynności finansowej, ale również spraw związanych z promocją naszego sklepu. Pozycjonowanie to dla sklepu internetowego priorytet. Sprzedając przez internet musimy zainwestować w oprogramowanie – bez tego nie ma możliwości prezentowania oferty, nie mówiąc już o sprawnym zarządzaniu procesem obsługi zamówień. Największym udogodnieniem dla osoby zarządzającej e-sklepem jest automatyzacja wielu działań. Całość procesów musi przebiegać bez zarzutu. Błędy mogą narazić sklep na niezadowolenie klienta i ostatecznie rezygnację z zakupów.

Sklep internetowy na WordPressie

Dlaczego kupujący wolą internet?

W sytuacji, gdy koszty związane z wejściem na rynek nie są zbyt duże, a statystyki optymistyczne, może tradycyjny handel odejdzie w niepamięć? Jakkolwiek możliwość robienia zakupów przez internet jest sporym udogodnieniem, to jednak wydaje się, że nie dla każdej branży będzie to opłacalne. Klienci kupują przez internet, jeśli jest taniej, gdy znajdą towar, który wpisuje się w ich potrzeby, w przypadku możliwości wyboru różnych form płatności, gdy do wyboru użytkownik ma wiele sposobów komunikacji ze sklepem (czat, kontakt telefoniczny, mail), itd. Można by wymieniać dalej. Ważne, żeby znaleźć atut, który przekona osobę dokonującą zakupu, że warto zaufać obsłudze naszego sklepu.

Kto sprzedaje przez internet?

Z raportu “Europe B2C E-commerce Report 2013” przygotowanego przez organizację Ecommerce Europe skupiającą e-sprzedawców wynika, że Polska jest na czele rynku e-commerce w Europie Środkowej, osiągając 24-procentowy wzrost, co o jeden procent przewyższa średnią europejską. Zdaniem niektórych ekspertów, największy wpływ na taką sytuację mają przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa, które są najbardziej aktywne właśnie w tym sektorze. Według wyliczeń aż 80% z nich inwestuje w branżę sklepów internetowych.

Pomagamy odnieść sukces w Internecie. Tworzymy sklepy internetowe, które sprzedają.

Jeżeli chcesz mieć e-sklep, który swoim profesjonalnym wyglądem przyciągnie nowych klientów – skorzystaj z naszego doświadczenia.Razem z Tobą stworzymy spersonalizowany sklep internetowy, którym będziesz mógł w łatwy sposób samodzielnie zarządzać i dodawać nowe treści.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602174927 lub skorzystania z formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: