Spis treści:

 1. Czym jest Lazy loading?
 2. Lazy loading – najważniejsze zalety
 3. Lazy loading a pozycjonowanie
 4. Lazy loading – róbmy to z głową
 5. FAQ

Wolne ładowanie się stron internetowych to ogromna uciążliwość dla osób, które są niecierpliwe ale nie tylko. W dobie współczesnej technologii, a zwłaszcza w świecie wszechobecnych mediów, szybkie reagowanie i dostarczanie, w tym również ekspresowe ładowanie stron, to podstawa. Jak w życiu, tak i w internecie czas to pieniądz – potwierdzają to dane Google, z których wynika, że serwisy ładujące się dłużej niż 5 sekund odnotowują nawet spadek konwersji nawet o 40%.

Czym jest Lazy loading?

Lazy loading jest skryptem wprowadzanym do kodu strony, który powoduje, że obrazy i pliki wideo na stronie nie ładują się w momencie otwarcia strony przez użytkownika, lecz dopiero wtedy, gdy użytkownik znajdzie się w tej części strony, w której jest obraz czy wideo.

Oznacza to, że dzięki niemu możesz zyskać na transferze oraz na wydajności swojej strony. Strona załaduje się o wiele szybciej, a to z kolei wpłynie na zadowolenie użytkownika i zwiększy prawdopodobieństwo, że zostanie on na Twojej stronie i dokona się konwersja, czyli na przykład odwiedzający stronę kupi przedmiot ze sklepu, zapisze się do newslettera lub wypełni formularz kontaktowy. Nazwa skryptu jest dosyć osobliwa i może być myląca. Można bowiem pomyśleć, że narzędzie ma na celu nie przyspieszenie, lecz spowolnienie strony. Jednak nic podobnego. Obrazy ładowane na żądanie, bo tak możemy określić ten system ładowania plików na stronie, znacznie przyspieszają początkowe ładowanie strony. Wielu użytkowników nie dociera do miejsca, w którym znajduje się obraz, więc nie warto, by ładował się od razu z całą stroną. Przeciwieństwem lazy loading jest eager loading. W tym przypadku całość strony, łącznie z obrazami innymi obiektami, jest ładowana w momencie, w którym użytkownik otwiera stronę.

Lazy loading – najważniejsze zalety

Choć omawiane ładowanie jest leniwe, to wcale nie znaczy, że źle wpływa na funkcjonowanie strony. Proces ten niesie ze sobą wiele korzyści, o których już po części wspomnieliśmy:

 • szybszy czas wstępnego ładowania – lazy loading zmniejsza początkowy rozmiar strony potrzebny do załadowania.
 • mniejsze obciążenie sieci – dzięki leniwemu ładowaniu content jest przesyłany w zasadzie na żądanie, dzięki czemu nie dochodzi do transferu niepotrzebnych danych.
 • oszczędzanie zasobów – lazy loading oszczędza zasoby zarówno po stronie serwera, jak i klienta, gdyż ładowana jest jedynie część contentu i nie wszystkie skrypty są wykonywane.
 • lepsze user experience – dobry czas ładowania i takie funkcje jak infinite scroll oraz leniwe ładowanie obrazów sprawiają, że korzystanie ze strony jest znacznie przystępniejsze.

Lazy loading a pozycjonowanie

Czy leniwe ładowanie może źle wpłynąć na SEO? Przez jakiś czas pojawiały się takie opinie. Powodem problemów miało być to, że boty Google potrzebują kompletnego i czystego kodu HTML, aby swobodnie go scrawllować. Oczywiście są w stanie zrobić to ponownie, jednak może to prowadzić do pewnych problemów. Z tych powodów po stronie użytkownika (a więc i user experience) nie dochodziłoby do problemów, jednak w kwestii pozycjonowania miałyby miejsce pewne komplikacje.

Istnieją na szczęście sposoby, dzięki którym zachowasz korzyści wynikające z Lazy loadingu, a SEO strony na tym nie ucierpi.

Lazy loading – róbmy to z głową

Chcesz zoptymalizować swoją stronę na WordPressie? Pomożemy Ci aby Twoja strona, Twój sklep działały sprawniej. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602174927 lub skorzystania z formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT a z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez cały proces. Zobacz w czym także możemy Ci pomóc:

Stwórzmy wspólnie coś wspaniałego!

FAQ’s

Lazy loading jest skryptem wprowadzanym do kodu strony, który powoduje, że obrazy i pliki wideo na stronie nie ładują się w momencie otwarcia strony przez użytkownika, lecz dopiero wtedy, gdy użytkownik znajdzie się w tej części strony, w której jest obraz czy wideo.

Szybszy czas wstępnego ładowania strony www.

Istnieją sposoby, dzięki którym zachowasz korzyści wynikające z Lazy loadingu, a SEO strony na tym nie ucierpi.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: