Spis treści:

 1. Co to jest domena?
 2. Jaką domenę wybrać?
 3. Gdzie kupić domenę?
 4. Ile kosztuje domena?
 5. Co to jest hosting/serwer?
 6. Jaki hosting wybrać?
 7. Gdzie kupić hosting?
 8. Ile kosztuje hosting?
 9. Co to jest certyfikat SSL?
 10. Kto powinien korzystać z certyfikatu SSL?
 11. Ile kosztuje certyfikat SSL?
 12. Potrzebujesz pomocy w doborze i zakupie właściwych usług
 13. FAQ

Zastanawiasz się co to jest domena? Czym jest hosting? To Twój niezbędnik do pojawienia się w sieci Internet. Domena to Twój adres internetowy. Hosting to Twoje miejsce w sieci na pliki i strony WWW oraz pocztę. Domena jest nieodłączonym elementem hostingu i odwrotnie. Razem stanowią komplet usług dzięki którym możesz posiadać własną stronę WWW, pocztę w swojej własnej domenie.

Jeśli chcesz pojawić się w sieci należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym są poszczególne usługi, którymi możesz być zainteresowany. Wiedza na temat usług jest bardzo cenna z punktu widzenia każdego klienta. Dla przykładu pozwala ona dokładnie zweryfikować własne potrzeby oraz dobór odpowiedniej usługi.
Domena

Co to jest domena?

Domena to podstawowy składnik internetowej tożsamości. Domena jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę. Domeny są kojarzone najczęściej z nazwami własnymi firm lub produktów i w większym uproszczeniu można je podzielić na:

 • narodowe: .pl, .de, .fr, co.uk.
 • funkcjonalne: .com.pl, .info.pl, .net.pl, .edu.pl
 • regionalne: .waw.pl, krakow.pl, .bydgoszcz.pl
 • globalne: .com, .net, .org

W bardziej szczegółowym podziale możemy wyróżnić także domeny makroregionów takie jak np.: .asia czy .eu, domeny dla urządzeń mobilnych jak .mobi, .tel. Pełną ofertę domen znajdą Państwo pod adresem domeny.domena.pl. Więcej informacji o domenach: pl.wikipedia.org/wiki/Domena_internetowa.

Jaką domenę wybrać?

W praktyce najlepiej spróbować zarejestrować nazwę swojej firmy połączoną z jedną z powyższych końcówek (ze wskazaniem na pl i com). Dobrą praktyką jest jednoczesne kupowanie domen dla wszystkich wyżej wymienionych popularnych końcówek, ponieważ istnieją firmy, które mogą zrobić to za nas, a potem żądać wysokiej kwoty za odstąpienie. Przykładowo: rejestrujemy domenę mojafirma.pl, ale mojafirma.com zostaje kilka dni później kupiona przez inny podmiot. Jeśli nasza firma stanie się międzynarodowa, będziemy chcieli odkupić domenę z końcówką com, co może nas wiele kosztować.

Gdzie kupić domenę?

Domeny można zakupić w firmach zajmujących się ich sprzedażą takich jak np.: Home.pl, Nazwa.pl, Kei.pl czy OVH.pl. Domenę można wykupić także w zagranicznych firmach takich jak np.: Godaddy.com, NameCheap.com czy Name.com.

Ile kosztuje domena?

Cena domeny zależy od wybranej końcówki i oferty firmy rejestrującej domenę. Często firmy te robią upust na pierwszy rok – domenę bowiem trzeba każdego roku przedłużać (jak ubezpieczenie samochodu).

Końcówki krajowe, jak pl, kosztują około 100zł rocznie, natomiast domeny globalne, jak com, czy eu – około 60zł rocznie.

Domenę należy kupić u godnego zaufania rejestratora, który nie wprowadzi do ogólnoświatowej bazy siebie jako właściciela, lecz faktycznego kupującego (czyli nas). Na pierwszy rok zazwyczaj dawane są zniżki – wtedy cena domeny w pierwszym roku wynosi ok. 10 zł, a po roku – około 100 zł rocznie.
hosting

Co to jest hosting/serwer?

Chcąc mieć stronę w Internecie, z pewnością będzie zależało Ci na tym, by była ona dostępna dla użytkowników przez okrągłą dobę i zawsze działała bez zakłóceń. Właśnie do tego służy hosting, który polega na umieszczeniu wszystkich plików witryny na specjalnym serwerze, który jest nieustannie podłączony do Internetu. Najważniejszym elementem usługi hostingowej jest udostępnienie odpowiedniej przestrzeni na dysku serwera, na której właściciel witryny może przechowywać wszystkie dane umożliwiające funkcjonowanie witryny, ale również dane związane z obsługą poczty elektronicznej przypisanej do domeny. Najpopularniejszą formą hostingu jest hosting współdzielony, który polega na korzystaniu z przestrzeni danego serwera przez wielu użytkowników.

Jaki hosting wybrać?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Na zwykłą stronę na WordPressie potrzebujesz mniejszy, tańszy hosting niż dla np. sklepu internetowego. Do działania strony potrzebujesz odpowiednich zasobów, tzw. “mocy”. Czymże ona jednak jest? Podobnie jak w przypadku komputera osobistego, potrzebujesz:

 • procesora – na wykonywanie operacji
 • pamięci RAM – jako pamięci roboczej dla wykonywanych działań
 • przestrzeni dyskowej – na pliki Twojego sklepu, bazę danych
 • łącza internetowego – aby klienci mogli połączyć się z Twoim sklepem
 • oprogramowania – zainstalowanego serwera PHP

Te wszystkie zasoby są udostępniane w ramach usług hostingowych.

Gdzie kupić hosting?

Znalezienie dobrego i w miarę taniego hostingu w dobie rosnącego zapotrzebowania na usługi firm hostingowych, to niestety coraz trudniejsze wyzwanie. Mimo, iż na polskim rynku stale wzrasta liczba dostawców serwerów, to w gronie najlepszych hostingów, możemy porównać ze sobą jedynie kilka przodujących firm. Jako osoba bez doświadczenia administratorskiego potrzebujesz przede wszystkim wygodnego, funkcjonalnego i intuicyjnego panelu obsługi serwera. Najlepszym wyborem dla Ciebie będzie zatem tak zwany serwer współdzielony. To właśnie tę usługę najczęściej określa się mianem hostingu. W rzeczywistości istnieją jeszcze inne rozwiązania.

Hosting można zakupić w tej samej firmie co domenę w ramach jednego konta, tak aby wszystko mieć w jednym miejscu, np.: Home.pl, Nazwa.pl, Kei.pl czy OVH.pl lub firmy zagraniczne np.: Godaddy.com, NameCheap.com czy Name.com.

Ile kosztuje hosting?

Najpopularniejszym serwerem dla małych stron internetowych jest współdzielony hosting, w którym to strona współdzieli zasoby serwera wraz z innymi stronami umieszczonymi na tym samym serwerze. Rozwiązanie to idealnie sprawuje się do momentu, w którym strona nie odnotuje dużej ilości odwiedzin jednocześnie. W przypadku, gdy do tego dojdzie, wszystkie współdzielone parametry są równomiernie rozdzielane na wszystkie strony, co skutkować może spowolnieniem działania strony lub nawet jej zawieszeniem. Roczny koszt hostingu w większości przypadków oscyluje w granicach 500 PLN brutto. 
certyfikat ssl

Co to jest certyfikat SSL?

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Intencją twórców SSL było zaprojektowanie protokołu uniwersalnego, tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.).

Oznacza to, że za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera FTP, strony WWW itp. Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze certyfikat SSL bardzo szybko znalazł zastosowanie zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności online.

Kto powinien korzystać z certyfikatu SSL?

Zabezpieczenie strony protokołem HTTPS jest szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się tam rejestracja użytkowników, przekazywanie danych osobowych oraz danych autoryzacyjnych wymaganych podczas płatności online.
Równie istotne jest korzystanie z certyfikatu SSL przez właścicieli oficjalnych stron firmowych, które służą przecież do bezpośredniego kontaktu z klientem. Zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa buduje zaufanie do firmy i marki.

Ostatecznie każda witryna, która służy do komercyjnego działania w sieci, powinna zostać zabezpieczona. Są to więc nie tylko strony firmowe czy sklepy, ale również różnego rodzaju fora, blogi czy serwisy tematyczne. Zwłaszcza jeśli wykorzystują logowanie i obsługę płatności.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Na rynku dostępni są zarówno bezpłatni, jak i komercyjni dostawcy certyfikatów SSL. Rozwiązania płatne wiążą się najczęściej z okresową, roczną opłatą, wahającą się w przedziale od 100 do około 1000 zł/rok, w zależności od rodzaju certyfikatu.
W przypadku witryn, które gromadzą dane osobowe i płatnicze użytkowników (jak np. sklepy online), płatne certyfikaty są szczególnie istotne, głównie ze względu na gwarancję dużo większego bezpieczeństwa.

Potrzebujesz pomocy w doborze i zakupie właściwych usług

Jeśli nadal nie czujesz się pewny jakie usługi będą właściwe dla Ciebie, zapytaj nas. Pomożemy, doradzimy jaką domenę, jaki hosting dobrać. Pomożemy także z zakupem wszystkich usług. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602174927 lub skorzystania z formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT a z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez cały proces. Zobacz w czym także możemy Ci pomóc:

Stwórzmy wspólnie coś wspaniałego!

FAQ’s

Domena to podstawowy składnik internetowej tożsamości. Domena jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę. Cena domeny zależy od wybranej końcówki i oferty firmy rejestrującej domenę. Często firmy te robią upust na pierwszy rok – domenę bowiem trzeba każdego roku przedłużać (jak ubezpieczenie samochodu).

Końcówki krajowe, jak pl, kosztują około 100zł rocznie, natomiast domeny globalne, jak com, czy eu – około 60zł rocznie.

Chcąc mieć stronę w Internecie, z pewnością będzie zależało Ci na tym, by była ona dostępna dla użytkowników przez okrągłą dobę i zawsze działała bez zakłóceń. Właśnie do tego służy hosting, który polega na umieszczeniu wszystkich plików witryny na specjalnym serwerze, który jest nieustannie podłączony do Internetu. Najważniejszym elementem usługi hostingowej jest udostępnienie odpowiedniej przestrzeni na dysku serwera, na której właściciel witryny może przechowywać wszystkie dane umożliwiające funkcjonowanie witryny, ale również dane związane z obsługą poczty elektronicznej przypisanej do domeny. Najpopularniejszą formą hostingu jest hosting współdzielony, który polega na korzystaniu z przestrzeni danego serwera przez wielu użytkowników.

Najpopularniejszym serwerem dla małych stron internetowych jest współdzielony hosting, w którym to strona współdzieli zasoby serwera wraz z innymi stronami umieszczonymi na tym samym serwerze. Rozwiązanie to idealnie sprawuje się do momentu, w którym strona nie odnotuje dużej ilości odwiedzin jednocześnie. W przypadku, gdy do tego dojdzie, wszystkie współdzielone parametry są równomiernie rozdzielane na wszystkie strony, co skutkować może spowolnieniem działania strony lub nawet jej zawieszeniem. Roczny koszt hostingu w większości przypadków oscyluje w granicach 500 PLN brutto. 

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Intencją twórców SSL było zaprojektowanie protokołu uniwersalnego, tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.). Na rynku dostępni są zarówno bezpłatni, jak i komercyjni dostawcy certyfikatów SSL. Rozwiązania płatne wiążą się najczęściej z okresową, roczną opłatą, wahającą się w przedziale od 100 do około 1000 zł/rok, w zależności od rodzaju certyfikatu.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: