Spis treści:

 1. Jak hakowanie może wpłynąć na Twoją witrynę?
 2. Niezabezpieczony hosting
 3. Używanie słabych haseł
 4. Przestarzała wersja WordPressa
 5. Przestarzałe wtyczki i motywy WP
 6. Standardowe nazwy użytkowników administratora
 7. Korzystanie z pustych wtyczek / motywów
 8. Niebezpieczny dostęp do folderu wp-admin
 9. Strona bez SSL
 10. Brak ochrony firewalla
 11. Brak dodatkowych zabezpieczeń dla WordPress

Zhakowana witryna WordPress jest tak samo szkodliwa jak włamanie do domu. Może całkowicie zrujnować spokój i negatywnie wpłynąć na Twój biznes online.
Dlaczego hakerzy atakują witryny WordPress? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: WordPress jest obecnie największym narzędziem do tworzenia witryn, więc najbardziej przyciąga uwagę przestępców internetowych.

Jak więc hakowanie może wpłynąć na Twoją witrynę?

W zależności od rodzaju ataku, Twoja witryna może być narażona na zagrożenia, takie jak:

 • Może zostać całkowicie zniszczony;
 • Może się ładować lub działać bardzo wolno na różnych urządzeniach;
 • Może wyświetlać biały ekran
 • Odwiedzający mogą zostać przekierowani na inne podejrzane strony internetowe;
 • Może to spowodować utratę wszystkich cennych danych klientów.
 • To oczywiście tylko kilka zagrożeń, ale uświadamia Ci problemy, jakie może przynieść “włamanie”.

Jakie są główne powody ataków na strony internetowe i jak można im przeciwdziałać? O tym poniżej.

1. Niezabezpieczony hosting

Jak każda witryna internetowa, WordPress jest hostowany. Niestety większość właścicieli witryn nie zwraca uwagi na wybranego hosta internetowego i wybiera najtańszego, jaki mogą znaleźć. Na przykład znacznie taniej jest hostować witrynę internetową na wspólnym planie hostingowym — takim, który współdzieli zasoby serwera z wieloma innymi witrynami, takimi jak Twoja.

To z pewnością może sprawić, że Twoja witryna będzie bardziej podatna na ataki hakerów, ponieważ skuteczne zhakowanie dowolnej witryny na serwerze współdzielonym może być niebezpieczne. Jedna witryna zaatakowana przez hakera może zużywać całą przepustowość serwera i wpływać na wydajność wszystkich innych witryn.

Jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest wybór niezawodnego serwera wirtualnego lub dedykowanego dla określonej witryny internetowej.

Wskazówka dla profesjonalistów: jeśli korzystasz już ze współdzielonego planu hostingowego, sprawdź u swoich hostingodawców, czy oferują hosting VPS i wprowadź zmiany, które przyniosą korzyści Twojemu bezpieczeństwu.

2. Używanie słabych haseł

Słabe hasła są głównym powodem udanych ataków typu brute force na Twoje konto. Nawet dzisiaj użytkownicy nadal używają słabych i powszechnych haseł, takich jak “hasło” lub “123456”; jeśli używasz jedno z nich, Twoja witryna może mieć kłopoty!

Odgadywanie słabych haseł umożliwia hakerom dostęp do kont administratorów, na których mogą wyrządzić duże szkody.

Jak rozwiązać ten problem? To proste, upewnij się, że wszyscy użytkownicy Twojego konta (w tym administratorzy) ustawili silne hasła dla swoich danych logowania. Hasła o długości co najmniej 8 znaków muszą być kombinacją wielkich i małych liter, cyfr i symboli.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zainstaluj narzędzie do zarządzania hasłami, które może automatycznie generować i przechowywać silne hasła.

Wskazówka: możesz użyć wtyczki, aby zresetować hasła wszystkich użytkowników.

3. Przestarzała wersja WordPressa

Przestarzałe oprogramowanie to jeden z najczęstszych powodów hakowania witryn internetowych. Mimo że pobieranie jest bezpłatne, większość użytkowników witryny odkłada aktualizację swojej witryny do najnowszej wersji z obawy, że aktualizacje spowodują awarię witryny.

Hakerzy wykorzystują każdą starszą lukę lub błąd i powodują problemy, takie jak wstrzyknięcie SQL, złośliwe oprogramowanie WP-VCD, spam SEO i inne poważne problemy, takie jak przekierowanie witryny na inny adres.

Jak rozwiązać ten problem? Gdy zobaczysz powiadomienie o aktualizacji na pulpicie nawigacyjnym, zaktualizuj witrynę tak szybko, jak to możliwe.

Wskazówka profesjonalisty: jeśli obawiasz się, że aktualizacje spowodują awarię Twojej działającej witryny, możesz najpierw przetestować aktualizacje w witrynie testowej.

4. Przestarzałe wtyczki i motywy WP

Podobnie jak w poprzednim punkcie, hakerzy używają również przestarzałych, nieużywanych lub porzuconych wtyczek i motywów zainstalowanych na stronach internetowych. Dzięki ponad 55 000 dostępnych wtyczek i motywów zainstalowanie wtyczki lub motywu z niebezpiecznych lub niezaufanych witryn nie jest trudne.

Ponadto wielu użytkowników nie aktualizuje zainstalowanych wtyczek/motywów do najnowszej wersji lub nie znajduje zaktualizowanej wersji. Ułatwia to hakerom wykonywanie swojej pracy i infekowanie witryn.

Jak uniknąć tego problemu? Podobnie jak w przypadku podstawowej wersji WP, regularnie aktualizuj wszystkie zainstalowane wtyczki / motywy w swojej witrynie. Zbierz wszystkie nieużywane i usuń je lub zastąp lepszymi alternatywami.

Możesz często aktualizować swoje wtyczki / motywy ze swojego konta hostingowego.

Wskazówka: sugerujemy rezerwowanie czasu w każdym tygodniu na uruchamianie aktualizacji. Przetestuj je na stronie testowej, a następnie zaktualizuj swoją witrynę.

5. Standardowe nazwy użytkowników administratora

Oprócz słabych haseł, użytkownicy tworzą również popularne nazwy użytkownika, które są łatwe do odgadnięcia.

Obejmuje to popularne nazwy użytkowników dla administratorów, takie jak “admin”, “admin1” i “admin123”. Wspólne nazwy użytkowników administratora ułatwiają hakerom dostęp do kont i kontrolowanie plików zaplecza w instalacji WP.

Jak uniknąć tego problemu? Jeśli używasz nazwy użytkownika, która jest łatwa do odgadnięcia, natychmiast zmień ją na unikalną nazwę użytkownika, której haker nie może odgadnąć. Najłatwiej to zrobić za pomocą narzędzia do zarządzania użytkownikami konta hostingowego, usuwając poprzedniego administratora i tworząc nowego administratora z unikalną nazwą użytkownika.

W pierwszym kroku zmień domyślną nazwę użytkownika administratora i ogranicz użytkowników, którzy mają uprawnienia administratora.

Wskazówka dla profesjonalistów: WordPress ma 6 różnych ról użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami. Przyznaj dostęp administracyjny tylko tym użytkownikom, którzy naprawdę go potrzebują.

6. Korzystanie z pustych wtyczek / motywów

Wracając do znaczenia wtyczek / motywów, użytkownicy mają dostęp do wielu witryn, które sprzedają nieprawidłowe lub pirackie kopie popularnych i płatnych wtyczek i motywów. Chociaż są bezpłatne, często zawierają złośliwe oprogramowanie. Mogą zagrozić ogólnemu bezpieczeństwu Twojej witryny i ułatwić hakerom korzystanie z naszej witryny.

Będąc piracką kopią, puste wtyczki / motywy nie mają żadnych aktualizacji dostępnych od ich zespołu programistów, dlatego nie będą miały żadnych poprawek bezpieczeństwa.

Jak rozwiązać ten problem? Proste, na początek pobieraj tylko oryginalne wtyczki i motywy z zaufanych witryn i rynków.

Wskazówka: jeśli nie chcesz płacić za wtyczki i motywy płatne lub premium, wybierz bezpłatną wersję tych samych narzędzi, która będzie miała ograniczone funkcje, ale nadal będzie bezpieczniejsza w użyciu niż wersja zerowa.</p >

7. Niebezpieczny dostęp do folderu wp-admin

Aby przejąć kontrolę nad Twoją witryną, hakerzy często próbują włamać się i kontrolować folder wp-admin w Twojej instalacji. Jako właściciel witryny musisz podjąć środki w celu ochrony katalogu wp-admin.

Jak możesz chronić swój folder wp-admin? Najpierw ogranicz liczbę użytkowników, którzy mają dostęp do tego folderu krytycznego. Ponadto zastosuj ochronę hasłem jako dodatkową warstwę zabezpieczeń dostępu do folderu wp-admin. Możesz to zrobić, korzystając ze specjalnych funkcji na swoim koncie hostingowym.

Wskazówka dla profesjonalistów: oprócz tych poprawek możesz również wdrożyć ochronę uwierzytelniania dwuskładnikowego (lub 2FA) dla wszystkich kont administratorów.

8. Strona bez SSL

Możesz łatwo przenieść swoją witrynę z protokołu HTTP na HTTPS, instalując certyfikat SSL w swojej witrynie. SSL (lub Secure Socket Layer) to bezpieczny tryb szyfrowania do transmisji danych między serwerem internetowym a przeglądarką klienta.

Bez tego szyfrowania hakerzy mogą przechwycić dane i ukraść je. Ponadto niezabezpieczona witryna może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla Twojej firmy – niższy ranking SEO, utrata zaufania klientów lub spadek ruchu.

Jak rozwiązać ten problem? Możesz szybko uzyskać certyfikat SSL od swojej firmy hostingowej lub dostawców SSL. Szyfruje wszystkie dane wysyłane i odbierane przez Twoją witrynę.

Wskazówka: możesz uzyskać bezpłatny certyfikat SSL z takich miejsc jak Let’s Encrypt, który będzie wystarczający tylko w przypadku mniejszych witryn.

9. Brak ochrony firewalla

Brak ochrony zapory sieciowej to kolejny częsty powód, dla którego hakerzy mogą ominąć środki bezpieczeństwa witryny i przeniknąć do zasobów zaplecza. Zapory sieciowe to ostatnia linia obrony przed hakerami i działają jak alarm bezpieczeństwa zainstalowany w Twoim domu. Zapory sieciowe monitorują żądania internetowe z różnych adresów IP, w tym podejrzane.

Mogą identyfikować i blokować znane wcześniej złośliwe żądania, uniemożliwiając hakerom łatwy dostęp do Twojej domeny. Zapory sieciowe aplikacji internetowych mogą udaremniać różne ataki, w tym brute force, XSS itp.

Wskazówka dla profesjonalistów: zapora sieciowa zapewnia bardzo potrzebne zabezpieczenia i stanowi pierwszą linię obrony. Ale ważne jest również, aby mieć zainstalowany skaner złośliwego oprogramowania.

10. Brak dodatkowych zabezpieczeń dla WordPress

Zazwyczaj hakerzy atakują najbardziej wrażliwe obszary lub słabości instalacji WP, aby nielegalnie uzyskać dostęp do strony internetowej lub ją uszkodzić. Zespół WordPress zidentyfikował te wrażliwe obszary i opracował listę 12 środków bezpieczeństwa zalecanych dla każdej witryny.

Oto kilka z nich:

 • Wyłączanie edytora plików;
 • Zapobieganie wykonywaniu PHP w niezaufanych folderach;
 • Zmiana kluczy bezpieczeństwa;
 • Blokowanie instalacji wtyczek;< /li>
 • Automatyczne wylogowanie nieaktywnych użytkowników;
 • Jak wdrożyć te środki wzmacniające? Podczas gdy niektóre kroki są łatwe do zrozumienia, inne wymagają wiedzy technicznej na temat działania WordPressa.

Jarosław Apanasewicz

O autorze:
Jarosław Apanasewicz jest założycielem Design Solutions. W ciągu ostatnich 12 lat pomógł tysiącom firm rozwijać się online dzięki tworzeniu ich stron internetowych, czy SEO. Jest ekspertem w budowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi na CMS WordPress. Zajmuje się grafiką komputerową, UX/UI oraz SEO. Interesuje się dobrym designem, nowościami w dziedzinie technologii.

 • Stwórzmy wspólnie coś niesamowitego!!

  Design Solutions, ul. gen. Antoniego Madalińskiego 101/16, 50-443 Wrocław, +48 602 174 927, biuro@designsolutions.pl

  • Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.
   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy w stanie szybciej i trafniej przygotować ofertę.


   Poniższe pola nie są obowiązkowe, jednak na ich podstawie będziemy mogli lepiej się poznać.


   Dołącz CV: